Krystalizacja miodu jest oznaką jego wysokiej jakości. Miód przechowujemy w suchym, chłodnym (+5 °C do +20 °C ) i ciemnym pomieszczeniu, w przeciwnym przypadku łatwiej ulegają fermentacji. Bardzo ważnym składnikiem miodów są enzymy, które odpowiadają za rozkład cukrów złożonych oraz innych związków zawartych w nektarze lub spadzi, oraz za antybiotyczne właściwości miodu. Miodami o silnym działaniu antybiotycznym, które hamują rozwój bakterii już w stężeniu 1,5-3%, są gatunki pozyskiwane ze spadzi, gryki i lipy.
Wyświetlanie wszystkich wyników: 12
Miód gryczany zawiera dużo łatwo przyswajalnego magnezu oraz żelaza, najwięcej antyoksydantów. Działa przeciwanemicznie, antynowotworowo. Stosowany przy schorzeniach układu krążenia, szczególnie na tle miażdżycowym, oraz w chorobach wątroby, osłabieniu wzroku, słuchu i pamięci, wspomaga pracę serca.
Miód spadziowy, zarówno ze spadzi iglastej, jak i liściastej, stosowany jest w chorobach serca oraz schorzeniach naczyń krwionośnych o podłożu zakrzepowym. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i łagodzące kaszel, dlatego wykorzystuje się go w leczeniu chorób dolnych dróg oddechowych. Miód spadziowy jest bardzo bogaty w mikroelementy i witaminy i znakomicie uzupełnia ich niedobory w okresie rekonwalescencji. Zaleca się go w leczeniu chorób reumatycznych, schorzeń układu ruchu oraz w niedokrwistości.
Miód wielokwiatowy – zastosowanie:
Miód wielokwiatowy łączy w sobie niezwykłe właściwości różnych pożytków pszczelich. Jego smak może być bardzo zróżnicowany, a także pod względem zawartości poszczególnych składników odżywczych. Lekki, odżywczy i bogaty w witaminy jest miód powstający na wiosnę.
Działa moczopędnie, bakteriobójczo i przeciwzapalnie, dlatego zaleca się go w chorobach nerek, dróg moczowych i gruczołu krokowego. Działa korzystnie w dolegliwościach związanych z wydalaniem moczu oraz w łagodnych postaciach kamicy nerkowej. Jego działanie przeciwzapalne wykorzystuje się również w leczeniu błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Miód wrzosowy poleca się w schorzeniach przewodu pokarmowego, takich jak stany zapalne żołądka i jelit. Stosuje się go również w dnie moczanowej oraz w dolegliwościach reumatycznych.
Miód z koniczyny zaleca się przy przeziębieniach, stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego, w tym na tle nerwowym, chorobach układu oddechowego (działanie wykrztuśne), stanach zapalnych (zapalenie oskrzeli), biegunkach i problemach trawiennych. Jest pomocny w stanach stresu, napięcia i wyczerpania psychicznego.
Miód nostrzykowy ma właściwości przeciwzakrzepowe, moczopędne, przeciwzapalne, lekko nasenne i silnie uspokajające. Może też poprawiać samopoczucie, wspierać usuwanie obrzęków i wysokiej gorączki, a także pomagać regulować przemianę materii, korzystnie wpływając na wypróżnienia. Miód nostrzykowy jest szczególnie polecany osobom po zawałach.
Stanowi dobrą odżywkę regeneracyjną w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego. Docenia się również jego właściwości w profilaktyce chorób serca i naczyń wieńcowych, gdyż stabilizuje ciśnienie krwi i przyczynia się do zahamowania procesu miażdżycowego. Miód rzepakowy polecany jest również w schorzeniach wątroby i dróg żółciowych, a także wspomagająco podczas terapii choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.